Vysoký krevní tlak je nutné léčit. Léčba se odvíjí od toho, zda se jedná o primární nebo sekundární typ. V případě primární hypertenze se nejdříve doporučuje změnit svůj životní styl. To znamená, zdravěji se stravovat (zařadit do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, omezit sůl a slaná jídla, brát vhodné doplňky stravy), vyhýbat se alkoholu, cigaretám a jiným návykovým látkám, zvýšit svou tělesnou aktivitu a zejména se musíte snažit vyvarovat se stresu a stresovým situacím.

Poradíme co pomůže

V průběhu této nemoci je důležité brát také předepsané léky ze skupiny tzv. antihypertenziv. Uvědomte si, že tyto léky je nutné užívat doživotně. V případě, že byste léky vynechali, může dojít ke vzniku celé řady komplikací. U sekundárního vysokého krevního tlaku je primárně nutné vyřešit zejména onemocnění, jež vysoký tlak způsobuje.

V případě, že správná životospráva nebude ke snížení tlaku stačit a vy začnete mít problémy s orgány, začne vás selhávat sítnice, budete mít problémy se srdcem, je nutné brát inhibitory, blokátory, beta blokátory či diuretika.

Inhibitory ACE snižují krevní tlak a rozšiřují cévy. Tyto léky mají jeden nežádoucí účinek, a to takový, že způsobují dráždivý suchý kašel. V případě, že vás tento kašel bude obtěžovat, jsou tyto inhibitory nahrazovány léky ze skupiny tzv. sartanů, které lidský organismus snáší mnohem lépe.

Blokátory kalciových kanálů zabraňují vstupu vápníku do buněk srdce a cév, čímž snižují krevní tlak. Během užívání těchto léků se vyhýbejte konzumaci grapefruitového džusu, který může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Beta blokátory jsou předepisovány pro pacienty, kteří trpí nejen vysokým krevním tlakem, ale mají i zvýšenou tepovou frekvenci. Léčbě těmito prostředky musí být ukončována velice pomalu. V opačném případě hrozí rychlé zvýšení krevního tlaku nebo angině pectoris.

Diuretika, neboli odvodňovací léky, mají za cíl vyplavit nadbytečné množství vody a soli z lidského organismu a zvyšují tak objem moči. Z tohoto důvodu se nepředepisují na noc, aby nebyl pacient rušen neustálým močením v noci.

Alfa-blokátory působí stejně jako antihypertenziva. Jedná se o léky, které obsahují látky, které rozšiřují cévy. Tato skupina léků se používá v kombinaci s výše zmíněnými skupinami, případně ve specifických případech hypertenze.